digifest 6 logo

Tο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους.

Το σχολείο μας συμμετείχε σ' αυτή τη διοργάνωση με τη παρουσίαση του ιστολογίου "Γυναίκες στην Οδύσσεια".

Η συμμετοχή μας με εικόνες:

• P4088954.jpg
  • P4089083.jpg
  • P4089086.jpg
  • P4089149.jpg
  • P4089152.jpg

Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν τα Μαθητικά Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, επισκεφθήτε το σύνδεσμο

Πρόσκληση

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Καλαμάτας σε συνεργασία με  το ΚΕΠΕΠΨΥ Μεσσηνίας (Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκινητικής υγείας) σας προσκαλούν σε βιωματική ομιλία με θέμα: «Αποτελεσματική επικοινωνία – ευτυχισμένα παιδιά», με ομιλήτρια την κ. Βλαχοπουλιώτη Φωτεινή, κοινωνική ανθρωπολόγο, επιστημονική υπεύθυνη του ΚΕΠΕΠΨΥ Μεσσηνίας, τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 19.15, στην Αίθουσα Πολλαπλών εκδηλώσεων του Σχολείου μας. Την ομιλία θα ακολουθήσει βιωματικό εργαστήριο σε ομάδες.

Στο Δημοτικό Πνευματικό Κέντρο Καλαμάτας <Πανταζοπούλειος Λαϊκή Σχολή> το Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών. Την εκδήλωση οργάνωσαν και παρουσίασαν το 1ο Γυμνάσιο Καλαμάτας και το 18ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας.

Αναλυτικά το Πρόγραμμα που ακολουθήθηκε:

Συγχαρητήρια σε όσους συμμετείχαν.