ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΜΕΣΣΗΝΗ

Στις  22-4-2013 οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Α5 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Μεσσήνης. Οι μαθητές, αφού διδάχτηκαν στην τάξη τις σχετικές ενότητες στο μάθημα της Ιστορίας, με βιωματικές δραστηριότητες περιηγήθηκαν και «ζωντάνεψαν» το χώρο. Η πόλη – κράτος των αρχαίων Ελλήνων με τα δημόσια και ιδιωτικά της κτήρια ξεδιπλώθηκε μπροστά τους. Περπάτησαν τα δρομάκια, «ήπιαν» νερό στην κρήνη Αρσινόη, έπαιξαν στο Στάδιο, «παρακολούθησαν» θεατρικές παραστάσεις στο θέατρο, «προσκύνησαν» την Άρτεμη, τη Μεσσήνη…Στη συνέχεια στο χώρο του Εκκλησιαστηρίου απόλαυσαν την άψογη παράσταση του Γυμνασίου-Λυκείου Μολάων  «Βάτραχοι»  του Αριστοφάνη στα πλαίσια του διεθνούς μαθητικού φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος. Με την ολοκλήρωση της επίσκεψης οι μαθητές δήλωσαν τον ενθουσιασμό , την υπερηφάνεια αλλά και το χρέος τους να προστατεύσουν τα μνημεία της χώρας.

Συνόδευσαν οι καθηγήτριες: Μαυροειδή Αναστασία, Μουρδουκούτα Παναγιώτα, Σπηλιώτη Ευγενία